Zahradní nábytek

5. 6. 2015

Zahradní nábytek jako nedílná součást zahrady

07.07.2013
Máte zahradu a přemýšlíte, jak si ji v létě co nejlépe užít? Zahradní nábytek je jedna z věcí, která by Vám na ní neměla chybět. Jak se rozhodnout co nejlépe? V dnešní době si můžete vybírat z velkého množství zahradních setů, lehátek, houpaček, křesel, servírovacích stolků a navíc ještě z široké nabídky materiálů a designů.

 

Při rozhodování dejte především na svůj cit a vkus tak, aby se Vám nábytek hodil k rázu zahrady a Vy se při posezení cítili příjemně. Veškeré moderní materiály, ze kterých je nábytek vyráběn, jsou přizpůsobeny zvýšeným nárokům na odolnost proti vodě, UV záření, vlhkosti, proměnlivým teplotám a dalším vlivům.  
 
Zahradní nábytek v posledních letech doznal velkého pokroku. Jistě si každý z Vás vybaví pohled na terasy či zahrady, na kterých byly ozdobou bílé, zelené nebo hnědé sestavy z plastu. Dnes máme k dispozici mnohem ušlechtilejší a trvanlivější materiály a to za dostupnou cenu.
 
V našem sortimentu naleznete zahradní nábytek jak z kovu a umělého ratanu, tak i ze dřeva a plastu.

 

 


 

V čem se liší jednotlivé materiály zahradního nábytku?


 

Kovový zahradní nábytek

 
Tento nábytek patří k těm dražším ale také odolnějším výrobkům. Nejčastěji používaným kovem je hliník, designéry velmi oblíbený a vděčný materiál, který je lehký, dobře tvarovatelný a nekoroduje. Na oblíbenosti neztrácí ani ocel, která velmi dobře odolává zevním vlivům a tím se nábytek stává téměř nezničitelným. Mnozí možná mohou namítnout, že ocel je těžká. V tomto ohledu byl za poslední roky učiněn velký pokrok v podobě odlehčení materiálu. Tím se stává mnohem praktičtější na používání, ale uchovávající si své původní vlastnosti. Kov je většinou kombinován s dřevem nebo textilií, popř. sklem (jako deska stolu).
Kovový nábytek lze snadno očistit vlažnou vodou a měkkým kartáčem. Jako nevýhodu musíme zmínit vodivost tepla, kdy za horkého letního dne se kov rozpálí a naopak v chladném počasí bude studit.  
 

 

Zahradní nábytek z umělého ratanu

 

Ve skutečnosti se jedná o skvěle zpracovaný plast a od pravého ratanu je téměř nerozeznatelný, avšak pro venkovní použití je mnohem vhodnější. Vyrábí se podobným způsobem jako klasický ratan tak, že se kovová konstrukce vyplétá plastovými vlákny. Barvy mohou být různé, ale dává se přednost odstínům hnědé barvy, aby byl co nejvíce podobný materiálu přírodnímu.


Tato imitace je velmi odolná a na údržbu velmi nenáročná. Nečistotu odstraníte kartáčem, antistatickou utěrkou nebo ostříkáte hadicí a necháte oschnout.
 
 
 
 

Dřevěný zahradní nábytek

  Dřevo jako přírodní materiál dominuje v sortimentu zahradního nábytku. Dnes je na trhu výběr ze dvou základních typů a to nábytek z masivního tvrdého dřeva nebo ze dřevin exotických. Obecně platí, čím tvrdší materiál, tím delší životnost výrobků. Požadujete skutečně kvalitní nábytek pro mnoho generací? Pak byste měli vybírat z tropického dřeva např. teak, akát, meranti...
  Masivní dřevo je příjemné na dotek i na pohled. Vyznačuje se svou bytelností a stabilitou. Díky moderním výrobním technologiím se zvyšuje odolnost materiálu a také jeho životnost. Dřevo jakožto materiál přírodní vyžaduje cílenou a pravidelnou péči speciálními oleji. Také byste měli počítat se suchým místem na uskladnění přes zimu, abyste zabránili vzniku plísní.
  Teak je tropická dřevina. Patří mezi nejodolnější a nejtvrdší dřevo, které je téměř bez suků a velmi příjemné na dotek. Vzhledem k množství přírodních olejů se teak stává výjimečně odolný proti povětrnostním vlivům. Vzhledem k velkému množství teakového oleje a kaučuku mráz, déšť, vítr, střídání teplot ani plísně a hmyz nemají šanci.
 

Plastový zahradní nábytek

 

 

Plast je stále velmi oblíbený, především díky jeho nízké ceně, hmotnosti, skladovatelnosti a jednoduché údržbě. Na druhou stranu pokud zamýšlíte pořídit si nábytek na mnoho let, je nutné brát na zřetel jeho kratší životnost a menší odolnost na mechanické působení než u jiných materiálů.

 

Pro údržbu dřevěného zahradního nábytku máme pro Vás 3 základní rady:

 

 1. Ošetření olejem
  • Nábytek je u výrobce natřen olejem, ale po dlouhé cestě, kterou má za sebou, bychom doporučili před použitím ho znovu natřít.
  • Je dobré i nadále pravidelně ošetřovat olejem (2-3x za rok).
  • Před nátěrem nábytek očistěte čistidlem na dřevo, nechte pořádně vyschnout a poté natřete olejem.
 2. Nezapomeňte utahovat
 3. Pro dlouhou životnost je třeba dbát pravidelného dotahování šroubů. Zvláště po zimě, kdy bývají spoje dosti uvolněné.
 4. Ideálním místem pro uskladnění je suchá a dobře větraná místnost (nikoliv vytápěná). Dřevo potřebuje „dýchat“, proto na nábytek nikdy nepoužíváme plastovou fólii, která by mohla způsobit vznik hniloby.
 5. Uschování přes zimu

 

  

Vybrali jste si už materiál zahradního nábyku, který byste rádi viděli na své zahradě?


Pokud ano, můžeme se nyní podívat, co nám nabízejí jednotlivé výrobky.

     

Zahradní lavice a lavičky

 
Lavice by měla být dostatečně dlouhá se širokou sedací částí. Dále pohodlná zádová opěrka a opěrky pro ruce na stranách by pro pohodlí neměly chybět.

 

Zahradní židle a křesla

 

Pro venkovní posezení jsou židle a křesla téměř nepostradatelné. Na výběr máme nejrůznější tvary a velikosti a můžeme je navíc různě polohovat. Je dobré, aby jednotlivé prvky pocházely z jedné kolekce.
K zahradním křeslům a židlím je nepostradatelné také čalounění, které zpříjemní posezení.  Jen je nutné polstry po použití opět uklidit, abychom je nevystavovali případnému dešti nebo navlhnutí.

Zahradní stoly a stolky

 

Stolky dle využití můžeme rozdělit na jídelní, servírovací, velké barové. Obecně musí být stůl odolný povětrnostním podmínkám a hlavně stabilní.
Nejstabilnější zahradní stoly jsou se třemi nohami. Trojnožky vám udrží stabilitu i v mírně svažitém terénu.
Ke stolům neodmyslitelně patří židle či křesla. Abyste měli jistotu, že souprava bude jednotná, je nejlepší pořídit si zahradní set, ten zpravidla obsahuje stůl a 4 nebo 6 židlí. Někdy je možnost k setu dokoupit i zahradní houpačku.

Zahradní houpačka

 

Zahradní houpačka by měla být především pohodlná a stabilní. Výběr je z konstrukcí kovových často vyplétanými umělými vlákny, nebo dřevěných s laťovými či palubkovými sedacími plochami. Většina houpaček je opatřena stínítkem proti slunci, které jsou nastavitelné do různých poloh. Pro větší pohodlí doporučujeme opatřit si na zahradní houpačku vhodný podsedák.

Zahradní lehátko

 

Polohovací lehátko.Vám zaručí nejlepší odpočinek. Čím více poloh lehátko nabízí, tím vám umožní větší relaxaci. Polohovat můžete sklon trupu, hlavy i nožní části. Důležitou vlastností je složitelnost lehátka. Tu oceníte zvláště po sezoně, kdy budete řešit prostor pro uskladnění.

Slunečníky

 

Chybí-li vám na zahradě vzrostlé stromy, pod kterými byste se mohli ukrýt před slunečním žárem nebo letní dešťovou přeháňkou, jsou slunečníky téměř nepostradatelné. Při výběru zvažte velikost a využití slunečníků. Velikost deštníku záleží na počtu osob, kterým budete chtít poskytnout úkryt před sluncem. Ty nejmenší vám budou stačit pro maximálně 2 osoby. Se vzrůstajícím průměrem adekvátně roste i jeho cena. Ovládání je ve většině případů na kličku. Rozhodně mezi velmi zajímavé typy patří slunečníky s bočním závěsem, kde se nosná tyč nachází mimo zastíněný prostor a tím podstatně zvětšuje jeho využití.

Zahradní altány, stany

 
Altány se stávají ideálním místem pro pořádání rodinných oslav, výročí nebo jen jako příjemný úkryt před letním sluncem či deštěm.
Materiály altánů jsou různé a záleží na účelu použití i finančních možnostech. Existují altány ze dřeva, které budou dominantou vaší zahrady nebo altány plastové. Výhodou plastových stanů je snadná údržba (stačí hadice s vodou), rychlá konstrukce a nízká cena.