Polykarbonátové skleníky

27. 6. 2016

Uvažujete letos o nákupu skleníku?

29.09.2012
Je třeba nejdříve si promyslet, na co všechno skleník potřebujete, co od něj očekáváte, kam ho umístíte, jaký materiál bude nejvhodnější a v neposlední řadě jaká velikost a tvar bude pro vás nejideálnější.

 

Pro každého zahrádkáře, pro něhož je pěstování zeleniny nebo okrasných květin velkým koníčkem, je skleník výborným řešením, a to dokonce i po celý rok. Jistě víme, že zde rostliny rostou a kvetou mnohem rychleji, sklizeň je mnohonásobná a navíc jsou chráněné před nepříznivým počasím. Měli jste někdy možnost ochutnat skleníkové papriky, salátové okurky nebo vidět orchideje, tropické nebo namnožené pokojové a zahradní květiny? Všechna zelenina je mnohem chutnější a rostliny lépe vypadají. V době velkého mrazu lze za určitých podmínek využít skleník i k přezimování přenosných rostlin.
 

Jak určit, kde je nejlepší místo pro skleník?


Skleník musí stát na co možná nejvíce slunném místě. V případě velkého žáru lze okna zastínit rohoží, žaluziemi nebo je natřít bílým vápenným mlékem. Avšak naopak malé množství světla pak již nelze ničím nahradit. Nejideálnější řešení pro umístění skleníku je severovýchod. Tím dosáhnete maximálního množství světla v průběhu celého léta. Skleník umístěný u stěny domu navíc lépe udrží vnitřní teplotu i během chladných nocí. Stěna slouží jako akumulátor tepla.
 

Jaká velikost skleníku je nejvhodnější a jaký materiál doporučujeme?


Abyste se ve vnitřním prostoru mohli dobře pohybovat a snadno pracovat, minimální rozměry by měly být alespoň 2,5 x 2 m. Nejlepší životnost má hliníková konstrukce, jelikož nekoroduje. Je velmi lehká a nepotřebuje žádnou zvláštní údržbu. Výborné tepelněizolační vlastnosti mají polykarbonátové či akrylové desky s UV filtrem. Navíc jsou odolnější proti rozbití, nežli sklo a jsou lehčí. Proto postačí menší nosnost skleníku. Nejideálnější tloušťka skla je v rozmezí od 4 – 6 mm.
 

Proč jsou důležitá střešní okna?


Otevíratelná střešní okna jsou nezbytnou součástí skleníku. Větrání je důležité, ale ne za každého počasí. Větráním dochází k výměně vzduchu, k odvádění přebytečné vlhkosti a nežádoucího tepla. Ideální je kombinovat větrání střešním a bočním oknem. Tím je zajištěna dokonalá cirkulace vzduchu. V létě doporučujeme měnit vzduch častěji, popř. nechat dveře otevřené, aby se vnitřek skleníku nepřehřál. Naopak v chladných měsících je třeba zamezit úniku tepla. Větrání je však stále důležité ale s menší intenzitou, aby nedocházelo k rozvoji houbových chorob a plísní.
 

Potřebujete používat skleník po celý rok?


Někdo používá skleník pouze v letních měsících, jiní nadšení pěstitelé díky vytápění mohou svoji zálibu provozovat celoročně. Ve způsobu a stupních vytápění je velký rozdíl co do možností pěstování, ale i finančních nákladů.
 • Nejméně nákladné je vytápění skleníku na teplotu alespoň 5°C, čímž se zajistí bezmrazé podmínky
 • Vyhřátím na 10°C (temperovaný skleník) se sice zvýší náklady na provoz dvojnásobně oproti první variantě, ale umožní to mnoha rostlinám růst i v zimních měsících
 • Varianta velmi drahá (až 5 násobek oproti bezmrazé variantě) vám dovolí rostliny pěstovat stejně jako v bytě, navíc za mnohem lepšího světla a příznivého klimatu co do vzdušné vlhkosti. Takovýto tropický skleník je třeba vytápět v zimních měsících na minimální teplotu 15°C
Jednou z možných rad a typů je přepažení skleníku. Vytápět můžete jen jednu menší, oddělenou část, kam umístíte ty nejchoulostivější rostliny.
 

Vytápět skleník elektrikou nebo plynem?

 


Účinné a komfortní je vytápění elektrické, ale vzhledem k ceně elektrické energie nepatří mezi ty nejlevnější. Vytápět plynem lze pomocí přenosného propanbutanového ohřívače na bomby, ale při tomto způsobu je nutné dostatečně větrat.
 

Přednosti polykarbonátových skleníků:

 • dobrá propustnost světla
 • sluneční paprsky se v dutinkách rovnoměrně lámou
 • vysoká nárazová odolnost
 • zalisovaný UV filtr
 • vysoká životnost polykarbonátu - záruka 10 let
 • bezúdržbová hliníková konstrukce, nekoroduje
 • nemusí mít pevný betonový základ, stačí zakotvit přímo do země
 • váha celého skleníku cca 40 kg (2,5x4 m), lze ho snadno přesouvat
 • výborná tepelná izolace: K = 4.5 W/m2
 • odolný teplotám od -40 °C do +120 °C
 • minimální životnost 40 let