Jak si vybrat správnou sekačku na trávu?

15. 6. 2016

Jak si vybrat správnou sekačku na trávu?       SEKAČKY na TRÁVU klikni ZDE

29.09.2012
Při nákupu sekačky na trávu se rozhodujeme podle různých kritérií. Vybíráme podle motoru, zda benzínový nebo elektrický, záběr sekačky podle velikosti trávníku a také podle ceny. Pokusíme se Vám v tomto článku poskytnout co nejvíce informací, které Vám určitě pomohou zvolit si ten správný typ sekačky pro Vaše potřeby.

 

1. Výběr motoru

Výběr motoru u sekačky na trávu závisí na rozhodnutí každého z Vás. Sekačky s elektrickým motorem jsou v dnešní době z hlediska prodejnosti na ústupu. Nákupem elektrické sekačky ale získáte stroj, který je ekologičtější a také méně hlučný než je sekačka s motorem benzínovým. V neposlední řadě je elektrická sekačka lehčí a také cena bude příjemnější. Sekačky s benzínovým motorem naopak tvoří  převážné procento nákupů dnešního zákazníka a velkou měrou tomu přispělo velké snížený prodejních cen oproti dobám minulým. Další výhodou je, že nemusíte investovat do prodlužovacího elektrického kabelu a navíc ho neustále při sekání hlídat, abyste ho nepřejeli nebo dokonce nepřesekli. Sekačky s benzínovým motorem jsou naopak při provozu hlučnější a ekologicky více zatěžují přírodu.

2. Velikost trávníku 

Důležitým hlediskem pro výběr sekačky je rozloha plochy, kterou budete chtít sekat. Menší sekačka s elektrickým motorem není vhodná na sekání velké louky a rozlehlých travních ploch a naproti tomu velká sekačka, která má pojezd, se zrovna moc nehodí na sečení malé zahrádky u Vašeho domku nebo chalupy. Pro jednoduchý přehled jsme Vám sestavili přehledný obrázek, ve kterém najdete ten nejlepší poměr velikosti záběru sekačky vzhledem k Vaší rozloze trávníku.správný výběr sekačky na trávu

3. Povaha terénu

Jestliže máte trávník převážně rovinatý, nebude toto hledisko při výběru sekačky tak důležité. Když je ale trávník členitější a má velké nerovnosti či převýšení, bude se Vám lépe sekat se sekačkou vybavenou vlastním pojezdem a dostatečně velkým výkonem. Můžete také zvážit i typ sekačky, který má ve výbavě velká kola a která zvyšují výkon v případě, že budete sekat náročnější terén. 

4. Členitost terénu

Bude Vás čekat sekání kolem skalek, stromků nebo jiných překážek? Když Vám to rozloha trávníku dovolí, vybírejte si lehčí typy sekaček. U větších ploch trávníků můžete zvážit model s předními natáčecími koly. Velmi dobře budete manévrovat se sekačkou, vybavenou velkými zadními koly.

5. Výbava

Věci, jako jsou snadno nastavitelná ergonomická řídítka, skládací koš, regulace rychlosti u modelů sekačka s pojezdem či pohodlné nastavení výšky sečení Vám mohou zpříjemnit čas, který budete věnovat péči o Váš trávník.

 

Sekačky na trávu a jejich možnosti sekání?


Je na výběr několik způsobů, jak můžete naložit s nasekanou trávou – mulčování, sběr výhoz (dozadu nebo do boku). Pokud mulčujete, tráva je několikrát rozsekána až na malé kousíčky a přímo tak slouží jako přírodní zelené hnojivo. Mnoho modelů nabízí možnost sekat dvěma, třemi nebo dokonce všemi čtyřmi způsoby už ve standardu.

sběr do košeboční výhozzadní výhozmulčování

Sekačky mohou být také označeny těmito logy:

sběr trávy do koše  Sekačka má klasický sběr do koše výhoz vzad


mulčování  Ke sběru do koše a výhozu vzad se ještě přidává mulčování


mulčování Mulčování není ve standardní výbavě, ale mulčovací sadu si můžete dokoupit.


boční výhoz Toto logo označuje sekačku s nejvyšší možnou výbavou sekání. 
          Sekačka má již v základní výbavě klasický sběr do koše, zadní výhoz, mulčování a také boční výhoz.
  

Chcete vědět, co všechno se vlastně skrývá pod pojmem mulčování ?


1. Mulčování šetří čas
Vzhledem k technologii mulčování nemusíte stále vysypávat koš nebo mít starost s hrabáním posekané trávy.

2. Mulčování šetří peníze
Protože mulčovaná hmota slouží zároveň i jako skvělé přírodní hnojivo, ušetříte peníze za drahé chemické doplňky. Navíc brání vypařování vody, takže ušetříte i na závlaze.

3. Mulčování chrání trávník
Jemné kousíčky rozsekané trávy jsou vtlačeny mezi stébla a chrání tak trávník před intenzivním slunečním zářením a před vysycháním. Je to skvělý způsob, jak si udržíte svěže zelenou barvu trávníku po dlouhou dobu.

Abyste využili všechny výhody mulčování, měli byste dát pozor na to, abyste nikdy nesekali více než jednu třetinu výšky trávníku a v hlavní sezóně mulčovali jednou až dvakrát do týdne.


mulčování trávy

Zvláštní profil nožů a speciálně tvarované šasi mulčovací sekačky vytváří kolem žacího ústrojí turbulence, které znovu a znovu dopravují posečenou trávu zpět k nožům, kde je rozsekána na malinké kousíčky a následně vtlačena mezi stébla trávy. Posečená tráva tak doslova zmizí před očima.Budeme rádi, pokud Vám přečtení tohoto článku rozšíří povědomí o sekání trávy a zároveň Vám pomůže ke správnému výběru při nákupu sekačky. Kompletní výběr sekaček na trávu a dalších pomocníků na zahradu naleznete v naší sekci zahradní technika.
SEKAČKY na TRÁVU klikni zde